Franczyza- czy to się opłaca?

Polski rynek franczyzy rośnie niezmiennie od ponad 10 lat, a w ostatnim roku znacznie przyśpieszył swój rozwój, goniąc za rynkami zachodnimi. Dlaczego warto przystąpić do sieci i jakie koszty są z tym związane? Czy uda się stworzyć taki skład budowlany jak ten – link – własnymi siłami i środkami?

 

Nic nie stoi na przeszkodzie działania w tej branży, ponieważ ona również ma duże firmy, które można otwierać w ramach sieci franczyzowej. Oznacza to, że zainteresowani przedsiębiorcy mogą wykupić licencję na działalność pod wybranym szyldem.

Dzięki franczyzie przedsiębiorcy nie tylko mogą prowadzić biznes pod rozpoznawalną marką, lecz także otrzymują od franczyzodawcy pełne szkolenia, wsparcie pozwalające zachować odpowiednie standardy. Trzeba przyznać, że to bardzo kusząca oferta .Co roku w Polsce przybywa zarówno franczyzodawców, jak i franczyzobiorców. Zanim jednak podejmie się decyzję o przystąpieniu do danej sieci składów budowlanych, trzeba uświadomić sobie, że to nie jest przepis na łatwy biznes.

Co prawda, wielu franczyzobiorców działa w tym biznesie od wielu lat i dorobili się w ten sposób mniejszych bądź większych majątków i bardzo sobie cenią tę współpracę, są jednak i tacy, którzy na tym dużo stracili. W każdej z sieci franczyzowych były przypadki zamknięć lokali czy rezygnacji franczyzobiorców z biznesu.

  • Dlaczego tak się dzieje?
  • Co powinniśmy wiedzieć o franczyzie, zanim na dobre w nią wejdziemy?

 

Skład budowlany nocą.14214321322212987(21)
Skład budowlany.

 

Do minusów franczyzy trzeba wliczyć brak swobody w prowadzeniu biznesu. Niestety, przyłączenie się do sieci franczyzowej jest równoznaczne z ograniczeniem własnej inwencji franczyzobiorcy. To franczyzodawca podejmuje decyzje dotyczące oferty, źródeł zaopatrzenia, wystroju lokalu czy strategii marketingowej, bo to pozwala zachować jednolite standardy w całej sieci.

 

Największą wadą biznesów na licencji są jednak opłaty. Najczęściej pobierane są zazwyczaj i na starcie (jednorazowa opłata w wysokości od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od wielkości biznesu), i w trakcie prowadzenia działalności (najczęściej co miesiąc jako procent od obrotów).

 

Wymóg dzielenia się zyskami jest chyba tym, co najczęściej powstrzymuje przedsiębiorców przed skorzystaniem z franczyzy. łatwiej jednak będzie je przełknąć przedsiębiorcy, jeśli w zamian będzie otrzymywał wsparcie od sieci, które przełoży się na lepsze wyniki finansowe. Dlatego zanim podpisze się umowę, na pewno warto sprawdzić nie tylko to, ile wynoszą opłaty licencyjne, lecz także to, co w zamian oferuje franczyzodawca.

 

Tak naprawdę każda wymieniona powyżej wada może stać się zaletą, pod warunkiem że będzie to dotyczyć dobrze funkcjonującego systemu. Bo o ile wiązanie się z niedoświadczonymi franczyzodawcami zawsze niesie ze sobą duże ryzyko, o tyle związanie się z odpowiednią firmą daje szereg benefitów. Wzorowy franczyzodawca to taki, który ma spisane całe swoje ustalenia w formie podręcznika operacyjnego i dzieli się nim już po podpisaniu umowy. To także taki, którym pomoże oszacować dokładne koszty inwestycji, koszty stałe oraz prognozowane przychody.

 

Co więcej, brak swobody w prowadzeniu działalności dla niektórych może być tak naprawdę plusem. Dlaczego? Bo dzięki temu franczyzobiorca ma mniej pracy, a gotowe rozwiązania są podane na tacy. Co więcej, są to sprawdzone działania i metody, dzięki czemu początkujący mogą uniknąć uczenia się metodą prób i (kosztowych) błędów.

 

Możliwość prowadzenia działalności pod znaną marką, korzystania z renomy sieci i jej ogólnopolskiej reklamy to również niewątpliwe zalety biznesów na licencji. To szczególnie ważne w dobie postępującej konsolidacji postępującej i ekspansji sieci. Pojedynczym podmiotom coraz trudniejsze bowiem konkurować o klienta, zwłaszcza w branży jaką są składy budowlane.

 

Z prowadzenie franczyzowego biznesu wiążą się również rabaty u dostawców, np. na sprzęt, wyposażenie, produkty handlowe itp. Uruchomienie i prowadzenie działalności może być dzięki temu tańsze.