Jak otworzyć własną działalność architekta wnętrz?

Niektórzy mając dość pracy na etacie decydują się na własną działalność, oczywiście każdy początkujący przedsiębiorca marzy o tym by jego firma szybko i prężnie się rozwinęła i dorównała inmagine.pl . Nie jest tajemnicą, że biura projektowe są z roku na rok coraz bardziej poszukiwane przez klientów. Ale tylko te najlepsze mają szansę na rozwój. Od czego więc powinno się zacząć karierę na tym wymagającym lecz opłacalnym rynku?

Na szczęście otwierając firmę, która projektuje wnętrza nie trzeba mieć żadnych specjalnych pozwoleń, co na pewno ułatwi przygodę wielu początkującym przedsiębiorcom.

Jedynie w przypadku gdyby zadania obejmowały zaprojektowanie zmian mogących ingerować w bezpieczeństwo konstrukcji lub użytkowania obiektu to takie prace wymagają już posiadania uprawnień budowlanych i powinny być przeprowadzone przez pracownie architektoniczną.

Prowadzić biuro projektowania wnętrz mogą także inne osoby, które posiadają takie przymioty jak kreatywność, wizja przestrzenna, umiejętności techniczne oraz wysokie poczucie estetyki. Dobrze jest gdy mają one już jakieś doświadczenie i portfolio swoich dokonań.

Nowoczesne biuro opracowując projekt wnętrza sporządza też jego wizualizacje w różnych wersjach, a po zaakceptowaniu koncepcji także rysunki techniczne wykonawcze. Na życzenie klienta wykonuje również animacje wnętrza. Dodatkową usługą oferowaną przez biuro może być doradztwo oraz nadzór nad wykonywaniem przygotowanego projektu.

76543_imnjh_9982(6)

Założenie biura projektowania wnętrz nie wymaga spełnienia dodatkowych kryteriów. Koniecznym jest jedynie zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jak już wspomniano, prowadzeniem biura mogą zajmować się osoby o różnych przygotowaniu zawodowym mający określone predyspozycje. W tej dziedzinie liczy się umiejętność łączenia biznesu z aspiracjami artystycznymi. Również pracownicy nie muszą legitymować się specjalnymi kwalifikacjami. Wystarczy gdy posiadają zdolności do tworzenia nowych i ciekawych projektów w połączeniu z funkcjami urządzanych lokali lub pomieszczeń.

Także lokalizacja biura jest dowolna. Jednakże warto zwrócić uwagę na jego wystrój. Na tej podstawie klient wchodzący do pracowni projektowania wnętrz już od samego początku wyrabia sobie opinię o projektancie i o jego umiejętnościach. Istotne jest także wyposażenie głównie w sprzęt komputerowy i stosowne oprogramowanie pozwalające nie tylko przygotować projekty ale także jego wizualizacje a nawet animacje. W pracowni powinien się znaleźć też typowy sprzęt biurowy, łącznościowy a nawet deska kreślarska oraz miejsce do spotkań z klientami.
W obecnych czasach jest mnóstwo opcji rozwojowych. Jeśli marzeniem młodego przedsiębiorcy jest otwarcie własnej firmy projektowej nic nie będzie stawało mu na przeszkodzie. Jeśli nawet nie ma zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu ale jest to jego pasją istnieją kursy i szkoły. Nie należy się zniechęcać, ponieważ jest to bardzo prężnie rozwijający się i dochodowy biznes. Nie trzeba mieś nawet w tym przypadku jakiegoś wielkiego zaplecza finansowego podstawą w tym zawodzie są chęci oraz wyobraźnia i poczucie estetyki.