Jak urządzić biuro aby wzmocnić kreatywność projektanta wnętrz?

Wśród polskich projektantów wnętrz dopiero dojrzewa świadomość, że komfort psychiczny i nieskrępowany przepływ informacji ma wpływ na jakość pracy.

WWW zapewnia pracownikom najlepsze warunki. Właśnie przestrzeń biurowa ma często kluczowe znaczenie dla powodzenia wielu aranżacji wnętrz klientów. Jak pokazują badania naukowców, bardzo dużą rolę w budowaniu atmosfery kreatywności odgrywa odpowiednie dopasowanie przestrzeni biurowej do indywidualnych potrzeb projektantów wnętrz oraz możliwość jej dowolnego zmieniania.

Okazuje się, że przebywanie w ciasnych pomieszczeniach może ograniczać kreatywność nawet o 20 proc. Czy możliwe jest zatem pobudzanie kreatywności poprzez przestrzeń?

Otwarta przestrzeń pozytywnie wpływa na kreatywność, a z kolei specjalne pokoje do pracy cichej wspierają koncentrację.

Odpowiednie rozwiązania biurowe, pobudzają pożądane u dekoratorów wnętrz cechy. Biura z niskim sufitem i czerwonymi ścianami poprawiają koncentrację nad zadaniami analitycznymi, ale z kolei ograniczają zdolność do kreatywności i abstrakcyjnego myślenia. Dlatego takich należy unikać w branży projektowania wnętrz.

Do szukania nowych pomysłów i rozwiązań potrzebne są wolne przestrzenie, po których można nieskrępowanie się poruszać, by szukać inspiracji. Zatem jeżeli architekci mają myśleć kreatywnie, powinni mieć do tego miejsce. Wydaje się więc, że typowa otwarta przestrzeń będzie najlepszym środowiskiem do generowania twórczych pomysłów i idei. Jednak nie do końca tak jest, ponieważ w tego typu biurach zwykle panuje gwar i pracownicy bywają rozpraszani przez działania innych osób.

Można to rozwiązać. Wystarczy stworzyć w firmie specjalne miejsce do spotkań i wymiany informacji. Coraz częściej w firmach, które projektują wnętrza spotyka się pokoje gier lub siłownie. Jednak czasami wystarczy prosty pomysł. Przykładem takiego biura jest obiekt słynnej firmy Pixar. W czasie, kiedy wytwórni szefował jeszcze Steve Jobs, zgromadzono najważniejsze biurowe urządzenia w jednym miejscu. Dzięki temu osoby ceniące pracę w zaciszu swojego pokoju co jakiś czas musiały w wspólnej przestrzeni spotkać innych pracowników. To sprawiało, że mogli się oni wymieniać z nimi swoimi doświadczeniami i wspólnie rozwiązywać napotkane przy pracy problemy.

Natomiast, do poszukiwania inspiracji instalowane są wysokie okna lub całe ściany zewnętrzne ze szkła. Ważne jest także, by pracownicy firm, które zajmują się aranżacją wnętrz klientów mieli do dyspozycji wspólną kuchnię, stoliki do szybkich spotkań grupowych, gdzie wspólnie mogliby w nieformalny sposób rozmawiać i przy okazji wspólnie rozwiązywać problemy.

Nie każde biuro musi wyzwalać kreatywność, każda firma działa w inny sposób. Jednak, aby stworzyć odpowiednie warunki dla projektantów wnętrz, warto zajrzeć do własnej misji i strategii, tam na pewno będą informacje o tym, w jaki powinna wyglądać przestrzeń biurowa. Jeśli mowa w nich o wzorowej obsłudze klienta, przestrzeń musi być zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić komunikację i sprawiać wrażenie nieskazitelnego porządku. Dotyczy to szczególnie dużych firm aranżujących wnętrza, klient musi poczuć, że jest w rękach profesjonalistów. Wtedy, gdy biuro będzie urządzone bez gustu szybko można klienta stracić.