Pełna księgowość – definicja
Niektóre rodzaje działalności zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Jest to bardzo precyzyjny system ewidencyjny, dzięki któremu można na bieżąco monitorować kondycję finansową przedsiębiorstwa. W rozmowie z przedstawicielem http://www.lefthand.pl/pl/subsites/kadry_i_place-program_kadrowo_placowy/ dowiedzieliśmy się, że obowiązek prowadzenia pełnej księgowości nakładany jest prawnie na:
-
osoby fizyczne;
-
spółki cywilne;
-
spółki jawne;
-
spółki partnerskie.
Obowiązek ma moc w momencie, kiedy roczne przychody przedsiębiorstwa osiągają równowartość co najmniej 1,200,000 Euro.
Pełna księgowość – jakie korzyści za sobą niesie?
Z naszych obserwacji wynika, że na pełną księgowość decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw działających na terenie Polski. To właśnie, dzięki prowadzonym dokumentom możliwe jest uzyskanie wiedzy z zakresu:
-
przychodów firmy i ponoszonej przez nią kosztów;
-
źródeł finansowania działalności;
-
sprawozdań finansowych dotyczących interesów firmy;
-
faktycznych zarobków zatrudnianych pracowników.
Oczywiście, decydując się na pełną księgowość lub będąc ustawowo zmuszonym do jej prowadzenia przedsiębiorcy muszą liczyć się z pewnymi kosztami, do których zalicza się chociażby konieczność nawiązania współpracy z profesjonalnym księgowym, który będzie prowadził kompletne księgi rozrachunkowe.
Zaliczamy do nich:
-
dziennik;
-
konta księgi głównej;
-
konta ksiąg pomocniczych;
-
zestawienia obrotów i sald z księgi głównej i pomocniczej;
-
a także kompletny wykaz aktywów i pasywów w firmie.

Jak z pełną księgowością radzą sobie biura rachunkowe?
Osoba, która zajmuje się prowadzeniem pełnej księgowości dla swojego kontrahenta musi posiadać ogromne zasoby branżowej wiedzy a także niemałe pokłady doświadczenia. Tylko w taki sposób możliwe jest znaczące zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów rozliczeniowych, których skutki niejednokrotnie bywają prawdziwym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i płynności finansowej obsługiwanego przedsiębiorstwa.